Site İstatistiği

Bugün 66
Dün 114
Bu Hafta 712
Geçen Hafta 593
Bu Ay 2363
Geçen Ay 4766
Tamamı 13555

Online : 13
IP Adresiniz: 54.162.229.109
Şimdi : 23-03-2018 08:49

Yönetici Girişi


Şifrenizi mı unuttunuz?
Kullanıcı adınızı mı unuttunuz?

AGRO EXPO İzmir


1
BİRİNCİ GÜBRE SEKTÖRÜ DEĞERLENDİRME ÇALIŞTAYINDAN İZLENİMLER

Antalya-Lara Titanic Hotelde 21-15 Kasım 2016 tarihleri arasında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının desteği ile, GÜBRE ÜRETİCİLERİ İTHALATÇILARI VE İHRACATÇILARI DERNEĞİNİN Organizatörlüğünde;  ilgili Bakanlık bürokratları, Akademisyenler, Danışmanlar, laboratuvar yetkilileri  ve Gübre sektöründe faaliyet gösteren firma temsilcilerinin katıldığı, gübre sektörü  için oldukça önemli bir dönüm noktasını teşkil edecek olan  ‘’ 1.GÜBRE  SEKTÖRÜ DEĞERLENDİRME ÇALIŞTAYI ‘’ yapıldı.

Sektör paydaşlarının yoğun ilgi gösterdiği çalıştayda; gübre sektörü için olmazsa olmaz olan ham madde kaynaklarından üretime, bürokratik işlemlerden, gübrenin toprak ve bitki ile buluşuncaya kadarki tüm aşamaları, bakanlık bürokratlarının hoşgörülü tavırları ve sektör temsilcilerinin yapıcı ve çözüm önerilerine yönelik eleştirileri ile tabiri caizse masaya yatırıldı.

Devamını oku...
 
BURSA TARIM FUARINDAN İZLENİMLER

Bursa; Üç Milyona yaklaşan nüfusu, Yaşanabilir şehirler arasında ilk sıralarda yer alıp, en gelişmiş kentlerimizden biri olması,  saymakla bitmeyen Doğal ve Tarihi zenginliklere sahip, ılıman iklimin yaşandığı bir ilimizdir. Havlu, İpek, İskender kebabı, Şeftali, Kestane şekeri, kaplıca, teleferik, Otomotiv üretimi denilince ilk akla gelen yer olup,  İstanbul ile İzmir arasında bir köprü konumundadır.

Devamını oku...
 
GÜBRE SEKTÖRÜ GÜBRE ÇALIŞTAYINDA BİR ARAYA GELEREK SORUNLARINI MASAYA YATIRACAK

Bitkisel üretimin en temel girdilerinden biri olan gübre ve bitki besleme ürünleri, bürokrasinin elverdiği ölçüde, tarımda gelişmiş ülkelerle eş zamanlı olarak ülkemizde de kullanılmaktadır. Gübre sektöründe son yıllarda önemli aşamalar kat edilmiş olup, üretimde yerli kaynaklar da değerlendirilerek birçok ülkeye ihracat yapılmaktadır.

GIDA TARIM ve HAYVANCILIK BAKANLIĞI’NIN desteği ile, GÜBRE ÜRETİCİLERİ İTHALATÇILARI ve İHRACATÇILARI DERNEĞİ Organizasyonluğunda, Ülkemizde ilk defa GÜBRE SEKTÖRÜNÜ her yönü ile ele alacak ;

Devamını oku...
 
GÜBRE SEKTÖRÜ TEDİRGİN
Tedirginlik endişenin bir adım ilerisi, korkunun bir adım gerisi olarak nitelendirilir.  Tedirgin olan kişinin huzuru kaçmış veya kaçmak üzeredir.
Gerçeği söylemek gerekirse gübre sektöründe faaliyet gösteren firmalar tedirginliği çok bariz bir şekilde yaşamaktadır.  Sektör temsilcileri, her geçen yıl bir önceki yılı mumla arar duruma gelmiştir. 
 
Tarım ürünlerinin değerinde satılamaması ve ihracatın aksaması, gübre sektöründe faaliyet gösteren firma temsilcilerinin en önemli tedirginlik nedenidir. Zira bitkisel ürünler değerinde satılırsa ve ihracatla ilgili sorun da olmazsa, çiftçi emeğinin karşılığını alacak demektir. Bu durumda, çiftçi bayilere, bayiler de tarımsal girdi firmalarına borcunu ödeyip, geri dönüş zincirinin sorunsuz tamamlanması sağlanacaktır.
    Çiftçinin ürünleri iç pazarda değerinde satılamayıp, herhangi bir nedenle ihracat da aksayınca, paranın dönüş zinciri aksar. Bu da tarımsal girdi firmalarının korkulu rüyasıdır. Zira gübre ve bitki besinleri bitkisel üretimin olmazsa olmazıdır. Ekim-dikim aşamasından, hasat öncesine kadar belirlenen program dâhilinde uygulanması gerekir. 
    Bitkisel ürünler değerinde satılsa da, satılmasa da birim alandan daha fazla verim ve kaliteli ürün elde etmek için gübre ve bitki besinleri vazgeçilmezdir.
 
Devamını oku...
 
NİTRAT BAZLI GÜBRE SATIŞLARININ DURDURULMASI TERÖRÜ ve TARIMI NASIL ETKİLER

Bilim insanları evrensel düşüncelerle asırlardır insanlığın yararına olabilecek teknolojileri keşfedip, bu teknolojilerle insanların yaşantılarını nasıl kolaylaştırırız, artan nüfusa karşın birim alandan nasıl daha fazla verim alıp insanların açlık sorununa çözüm bulabiliriz, insanların ulaşımını sağlayan köprüler/ yollar yaparız vs. gibi hayırlı işler için kafalarını yorarken;

Terörist zihniyetli kişiler bu teknolojileri kötüye kullanıp, insanlığa zararlı hale nasıl getirebiliriz, köprüleri/binaları/yolları/okulları/hastaneleri/ibadethaneleri nasıl tahrip edebiliriz, ben ölsem de benimle birlikte ölü sayısını nasıl artıra bilirimin haince hesapları ile meşguller.

Devamını oku...
 
ANTALYA TARIM KONSEYİNDE ÖNE ÇIKAN SEKTÖR SORUNLARI
Ulu önderimiz; Mustafa Kemal ATATÜRK  ‘’ Milli ekonominin temeli tarımdır. Bunun içindir ki tarımda kalkınmaya büyük önem vermekteyiz. Köylere kadar yayılacak programlı ve pratik çalışmalar bu amaca yayılmayı kolaylaştıracaktır. ‘’  sözleriyle tarımın önemini en anlaşılır şekilde vurgulamış,  ‘’Memleketi; iklim, su ve toprak verimi bakımından, tarım bölgelerine ayırmak gerekir. Bu bölgelerin her birinde, köylülerin gözleriyle görebilecekleri, çalışmaları için örnek tutacakları verimli, modern pratik tarım merkezleri kurulmalıdır’’ sözleriyle de, uygulanacak tarım politikalarına ışık tutmuştur.
Devamını oku...
 
GÜİD OLAĞAN GENEL KURULU - YENİ YÖNETİM KURULU TOPLANTISI VE TARIM FUARLERINDAN İZLENİMLER

Gübre Üreticileri İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği (GÜİD) in tüzüğü gereği iki senede bir yapılması gereken olağan genel kurulu, Antalya Crowne Plaza da; divan başkanlığına Hasan Ali GÖNEN ‘in seçilmesi ile başlanıp,  gündemdeki konuların görüşülmesini ve yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesini müteakip yasal prosedür tamamlanmıştı.

Genel kurula katılan üyeler; gübredeki KDV oranının %18 den SIFIR a düşürülmesinin sektör ve çiftçilerimiz açısından önemini vurgulayıp,  Tahsilât sorununun ciddi boyutlara ulaştığı, satıcıların değil de alıcıların belirlediği vade sürelerinin sektördeki birçok firmayı güç durumda bıraktığı,  ithalat ve üretim aşamasındaki bürokratik işlemlerin ciddi maliyet artışlarına neden olduğunu belirterek bu sorunun çözülmesi için yeni yönetimden gereğinin yapılmasını istediler.

Devamını oku...
 
GÜBREDE KDV NİN % 1 E İNDİRİLMESİ ÇİFTÇİLERİMİZİN YÜKÜNÜ AZALTIP, TARIMDA VERİMLİLİĞİ ARTIRACAKTIR
Hükümetin yerinde bir kararla; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından tescilli Gübrelerde KDV oranının % 18 den ,  % 1 e düşürülmesi; doğruya atlan çok önemli bir adımdır. Zira gübre bitkisel üretimin en önemli girdilerinden biridir.   Bu olumlu adım,  gübre sektöründe faaliyet gösteren firmaların ve çiftçilerimizin yükünü azalttığı gibi, hiç şüphesiz tarımda verimliliği de artıracaktır.
Hükümetçe doğruya atılan bu önemli adımın çıkardığı toz dahi dağılmadan ve hangi gübre ham maddelerinin KDV sinin % 1 olduğu dahi netleşmeden. Maalesef, ilgili-ilgisiz birçok kişinin yorumlar yaparak, KDV indiriminin çiftçiye yansımayacağı belirtilip, bu indirimin doğrudan çiftçiye ödenmesi gerektiği savunularak, hükümetçe alınan bu olumlu kararın sulandırılmaya çalışıldığı gözlenmektedir.  
Devamını oku...
 
YORUMA AÇIK ve MALİYET ARTIRICI BİR YÖNETMELİK DAHA TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANLIĞI

Devlet çarkının işlemesinde; yasa ve yönetmelikler esastır.  İlgili bürokratlar yönetmelikleri hazırlar, bu yönetmelikler belli aşamalardan geçtikten sonra resmi gazetede yayınlanıp yürürlüğe girer.  Ancak uygulamada zaman zaman bazı tereddütler hâsıl olur.

Bu tereddütlerin giderilmesi için; ilgili bakanlık, bakan onayı ile, yönetmeliklerde değinilmeyen hususlara açıklık getirmek için ‘’ YÖNERGE ‘’ hazırlar. Bu yönergeler bir nevi üst makamlardan, alt makamlara verilen buyruk- talimat niteliğindedir.

Devamını oku...
 
GÜBREDE KDV NİN KALDIRILMASI, DOĞRUYA ATILAN ÖNEMLİ BİR ADIM OLACAKTIR

Geçimini tarımsal üretimle sürdüren ve tüm çiftçilerimizi ilgilendirip, bitkisel üretimin en temel girdisi olan gübre konusu; hükümetlerin çiftçilere yönelik tarım politikalarında hep ilk sıralarda yer almıştır.  Zira gıda sektörüne hammaddeyi tarım sektörü temin eder. Gübre de tarımsal üretim için en önemli materyaldir.

Dünyada üretim tarımla başlamıştır. Zira tarım insan ve hayvan beslenmesinin ana kaynağıdır.    Tarım sektörü; her ülkede kendi ekonomik yapısına özgü bir politika ile desteklenmektedir. Amaç, sürdürülebilir bir tarım sektörünün oluşturulmasıdır.

Devamını oku...
 
BOŞUNA UYKUSUZ KALANLAR
Dünyanın birçok ülkesini bisikletiyle dolaşarak, anılarını da bir kitapta toplayan yazarla tanışıp imzalı bir kitabını almıştım. Yazar Trabzonlu olup, Karadeniz şivesini oldukça akıcı bir üslupla kullanan hoş sohbet bir kişiydi. Gezdiği ülkelerle ilgili ilginç izlenimler edinmiş, bu izlenimlerini benimle de paylaşmıştı.  
Kitabına;    ‘’ Mahalle Sakinleri Kendi Mahallelerine Sahip Olmazlarsa Bekçiler Boşuna Uykusuz Kalırlar ‘’  ibaresini yazarak başlamıştı.
Devamını oku...
 
TARIM SEKTÖRÜNÜN AYNASI, TARIMSAL YAYINLARDIR
Stratejik öneme sahip ürünlerin en önemlilerinden olan tarımsal ürünler,  gıda sektörünün hammaddesidir.  Her geçen gün artan dünya nüfusuna karşın, muhtelif nedenlerle azalan tarım arazileri, birim alandan daha fazla verim elde etmeyi zorunlu hale getirmiştir. Bu verim artışını sağlamak ta geleceğe dönük programlar yaparak, kalıcı tarım politikaları izleyip, tarımsal teknolojileri kullanmakla mümkündür.
Devamını oku...
 
ŞANLIURFA TARIM FUARINDAN İZLENİMLER

 Ülkemizde üretilen; Pamuğun %42’si, Mercimeğin % 40’ı, Antepfıstığının % 38’i, Arpanın % 12’si, Buğdayın % 8’i, Mısırın % 13’ü,  Türkiye’deki toplam tarım alanlarının % 5’i, Türkiye’deki toplam sulanabilir arazinin % 11’i, Tarımsal üretim değeri yaklaşık 5.1 Milyar TL.  Hâlihazırda sulanabilir alan 560 bin hektar. GAP’ın tamamlanmasıyla sulanabilir arazi miktarı 960 bin hektar olacaktır v.s…..

Yukarıda belirttiğim rakamlar 11-14 MART 2015 tarihleri arasında yapılan ‘’ŞANLIURFA GIDA TARIM ve HAYVANCILIK FUARI’’ na katılan konuşmacıların telaffuz ettiği rakamlardan bir kaçıdır.

Devamını oku...
 
GÜBRE SEKTÖRÜNÜN YETKİLİLERDEN 2015 YILI BEKLENTİLERİ

Gübre sektörü için 2014 ‘ün çok zor bir yıl olduğunu önceki yazılarımda basınla paylaşıp, detaylandırmıştım.  Muhtelif yayın kuruluşlarından, derneğimiz aranarak 2015 yılından beklentileriniz nelerdir sorusunun yanıtı istenmektedir. Bu sorulara yanıtımız;  sınırsız olan ‘’ istek’’ ve gerekli olan’’ ihtiyaç’’şeklinde olmaktadır.

İsteklerde üst sınır yoktur. Ancak bu beklentiler ‘’ İhtiyaç ve İstek ‘’  olarak önem sırasına göre değerlendirildiğinde.  Üyelerimizin 2015 yılında çözülmesini umduğu sorunların başında gübrede %18 olan KDV indiriminin yapılması, AB kriterlerinin gereği olan EC FERTİLİZER yönetmeliğinin yanı sıra kendi sınırlarımız içerisinde geçerli olan ‘’ ULUSAL GÜBRE YÖNETMELİĞİ’’mizin hazırlanması, bürokratik işlemlerin azaltılması,  ilgili bürokratik birimlerce muhtelif adlar altında alınıp önemli maliyet artışlarına neden olduğu bilinen paraların makul seviyelere çekilmesi gibi konular gelmektedir.

Devamını oku...
 
GÜBRE SEKTÖRÜ ZOR BİR YILI GERİDE BIRAKTI

                Önceki senelerle kıyaslandığında gübre sektöründe faaliyet gösteren firmalar için 2014 oldukça zor bir yıl olarak geçti.  Tahsilat sorunu,  genelgelerin gereğini yerine getirmek,  sektörün önünde en büyük engel olan bürokratik işlemlerin sektörün hızına ayak uyduramaması, döviz kurlarındaki dalgalanmalar, bazı bürokratik işlemlerin il müdürlükleri yerine, Ankara’da ilgili bakanlıklardan sonuçlandırılması  veya aracılara ödenen ücretler, gereksiz ve adil olmayan para cezaları, döviz kurlarındaki istikrarsız dalgalanmalar  vs... tabiri caizse gübre sektöründe faaliyet gösteren firma temsilcilerine “illallah” dedirtti.

Devamını oku...
 
GÜBRE POLİTİKALARINDA BULUNAMAYAN DOĞRU

Dünyada ilk gübre kullanımına 1840 lı yıllarda Fosforlu, 1860 lı yıllarda Potaslı ve 1905 yılında da Azotlu gübrelerin  kullanımı ile  başlanılmıştır.    Türkiye’de ise  kimyevi gübre kullanımına 1950’li yıllarda ancak başlanabilmiştir.  Devletçe ve özel sektörce üretilen veya ithalatı yapılan tüm gübrelerin çiftçilere dağıtımı, 1980’li yılların sonuna kadar, bir devlet kuruluşu olan “ Türkiye Zirai Donatım Kurumu” tarafından organize edilip,  sağlanmakta idi.

Devamını oku...
 
TARIM SEKTÖRÜNÜN AYNASI TARIM FUARLARIDIR

Tarım fuarları ;  sergilenen tarımsal girdi  teknolojilerinin  yanı sıra,  katılımcı firma ve  ziyaretçilerin gündemlerini güncel olarak  öğrenmek için en gerçekçi  organizasyonlardır. Bu fuarların ziyaretçi profilini;  tarımsal girdi  firmaları , ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri, çiftçiler  ve sektöre ilgi  duyan tüketiciler oluşturmaktadır.

Devamını oku...
 
Gübre Sektöründe Genelge Tedirginliği

Genelgeler;  yasa ve yönetmeliklerin uygulanmasında.  İlgililere yol  gösteren, aydınlatan, uygulamada görülen eksik ve aksaklıkları  düzelten , usulsüz uygulamaları kaldıran genel  emirlerdir. Devlet çarkının işleyişinde kamu görevlilerinin bir nevi başucu kitabıdır. Devlet dairesine işi düşen vatandaşla,  ilgili kamu görevlisi arasında olabilecek tereddüt ve olumsuz diyalog ve polemik halinde, genelge hükümleri amirdir.

Devamını oku...
 
« BaşlangıçÖnceki123SonrakiSon »

Sayfa 1 / 3

MMC Internet Hizmetleri